مدل كوجكترین ذرات طبیعت و بر همكنش بین آنها (فیزیک)

دسته بندی فیزیک
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 12
حجم فایل 27 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

برهم كنش ذرات رنگی

اكتشافی كه جایزه نوبل فیزیك امسال رااز آن خود كرد اهمیتی اساسی در فهم ما از چگونگی كاركرد یكی از نیروهای بنیادین طبیعت داشته است. نیروییكه كوچك ترین ذرات ماده یعنی كوارك ها رابه یكدیگر می چسباند. دیوید گراس دیوید پولیتزرو فرانك ویلچك توانستند با كارهای تئوریك خود مدل استاندارد ذرات بنیادی را كامل كنند. مدلی كه كوجكترین ذرات طبیعت و بر همكنش بین آنها را توضیح می دهد.

 

نیروی بر همكنش قوی

نیروی بر همكنش قوی كه اغلب به آن بر همكنش رنگی نیز می گویند یكی از چهار نیروی بنیادین طبیعت است. این نیرو بین كوارك ها كه ذرات بنیادی سازنده پروتون ها نوترون ها و نوكلئون ها هستند عمل میكند. دیوید پولیتزرو فرانك ویلچك خاصیتی از نیروی بر همكنش قوی را كشف كردند كه به كمك آن می توان توضیح داد به چه علت رفتاركوارك ها تنها درانرژی های بسیارزیاد مانند رفتارذرات آزاد است. (درحالی كه بقیه ذرات بنیادی در انرژی های معمول نیز چنین رفتاری را از خود بروز می دهند. به عبارت دیگر كوارك ها در انرژی های پایین همیشه در دل ذرات كه از دو یا سه كوارك ساخته شده اند محبوس هستند. آنها در انرژی های پایین همیشه به صورت تركیب شده با كوارك های دیگر دیده میشوند.

 

 

 

این تئوری از بسیاری جهات توسط آزمایش های مختلفی به خصوص در سال های اخیر در آزمایشگاه سرن  بررسی شده است. این كشفیات توانسته اند پایه ای برای تئوری بر همكنش رنگها (كرومودینامیك كوانتومی) پی ریزی نمایند.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *