تحقیق فیزیك ذرات بنیادی (فیزیک)

دسته بندی فیزیک
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 21
حجم فایل 42 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

عنوان :

ذرات بنیادی

 

 

فیزیك ذرات بنیادی

امروزه مدت زیادی نگذشته كه ثابت شده تمامی مواد از مولكول ها، مولكول ها هم از اتم ها، اتم ها از هسته ها و الكترون ها و هسته ها از پروتون ها و نوترون ها تشكیل شده اند اما پروتون ها و نوترون ها والكترون ها از چه چیزی تركیب یافته اند؟ این ذزات ، ذرات بنیادی یعنی ذرات غیر قابل تجزیه نام دارند. با فرض اینكه تجزیه بیشتر آنها باعث می شود كه به ذرات دیگری تبدیل شود.

تاریخچه

 در اواخر قرن بیستم دانشمندان درباره ساختمان پنهانی ذرات بنیادی به یك مطالعه سیستماتیك و مداوم پرداختند. این مطالعه ابتدا از نوكلئون ها (اجزای هسته ) یعنی پروتون ها و نوترون ها شروع شد. عموما در فیزیك هسته ای این كار می توانست دردوخط اصلی ادامه یابد.

  بررسی پدیده های شامل ذرات بنیادی با فیزیك هسته ای

كوشش برای شكستن یا خرد كردن یك ذره بنیادی در صورت امكان و تبدیل آن به اجزا تشكیل دهنده اش اگر اجزا تشكیل دهنده ای داشته باشد. برای این منظور ذرات مشابه دیگر را با سرعت های حتی المقدور نزدیك به سرعت نور شتاب داده و این گلوله های شتاب دار را به ذرات بنیادی موجود در اتم های دیگر برخورد می دهند. برای مثال برای بمباران هیدروژن یونیزه شده (یعنی پروتون) از پروتون های شتابدار یا برای بمباران پروتون و ذرات آلفا از پروتون و ذرات آلفا ی دیگر استفاده گردد.

  انرژی لازم برای این عمل فقط می تواند به كمك شتابدهنده های قوی ذرات باردار فراهم شود تولید ذرات باردار شتابدار برای دسترسی به انرژی های دهها میلیون و بالاخره دهها هزار میلیون الكترون ولت زمانی یك كار بزرگ تلقی می شد.

 بررسی ساختمان ذرات بنیادی 

….

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *